Hőkezelő kályhák távfelügyeletének kialakítása


Ipari területen működő ügyfelünk igénye az volt, hogy a gyártáshoz használt hőkezelő kályháit “digitalizáljuk.” Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ezeket a kályhákat távolról tudja felügyelni, az elképesztő mennyiségű kemence szabályozó adatokat átláható módon gyűjthesse és felhasználhassa további fejlesztések céljára. Ami pedig a legfontosabb, hogy ezeket az információkat felhasználva automatikus beavatkozást teszt lehetővéve a rendszer, így a gyártás folyamatossága biztosítva van.
Ipari digitalizáció
A projekt célja a hőkezelő kályhák szünetmentes tápellátása és távfelügyelet kiépítése, ami magába foglalta a szünetmentes táp beüzemelését,az alkalmazás fejlesztését, valamint a távfelügyelet megvalósításához szükség buszkapcsolat kiépítését, ami ciklikusan legyűjti a kemencék szabályozó adatait és tárolja egy adatbázisban.
A szárításra használt kemencék adatait összegyűjtő rendszer, automatikus beavatkozást tesz lehetővé a gyártás folyamatosságát biztosítva.
Ez a projekt egy ipari területen végzett nagyszabású projekt, ami ötvözi az egyedi, a vevő igényeire szabott szoftvert a nagyipari működéssel. Innovációs megoldást került bevezetésre a Siemens Energy Kft transzformátort gyártó részlegénél.
A rendszer megvalósításához nemcsak egyedi szoftverfejlesztésre volt szükség, hanem helyszíni, automatikai és erősáramú szerelésre is. A UPS biztosítja a folyamatosan áramellátást kimaradás esetén is, míg a kifejlesztett alkalmazás lehetővé teszi a kemencék folyamatos figyelését, aktualizált adatok elemzését. A jelenlegi állapot kijelzésén felül, lehetőség van az elmúlt események sorozatának visszakövetésére is . A rendszer továbbá Riasztásokkal jelzi az esetleges eseményeket, mind Email üzeneten, mind SMS üzeneten keresztül, így az érintett személyek rögtön értesülnek a fellépő hibáról és azonnali beavatkozás lehetséges, ami növeli a gyártás minőségét és folytonosságát.
A projekt során számos technológia megoldásra szükség volt többek között, PLC programozás, MySQL, JVM(Java Virtual Machine). A projekt során a csapat az agilis módszertant választotta, aminek az egyik kiemelendő előnye a vevői fókusz és a folyamatos, szoros együttműködés a vevővel. Ez lehetővé teszi, hogy a lehető legnagyobb értékkel bíró rendszert tudjuk biztosítani.
Ilyen rendszert az ipar több területen is, legfőképp azokon a területeken ahol kritikus, ha a folyamat megszakad valamilyen hiba miatt. Ilyen terület lehet, a hőkezeléssel járó folyamatok.
Kihívások a projekt során
Hardware beszerezés és azok integrációja a nagyvállalti környezetbe volt az egyik legnagyobb kihívás a projekt során.
Technológiai szempontból a megszakítás nélküli folyamatos fejlesztés volt a legnagyobb kihívás(pl. ütemezett leállások gyártás veszteség nélkül). Az automatikai rendszer beüzeemelése az ipari kemecék lekapcsolásával ás áramtalanításával volt lehetséges. Ez komoly logisztikai kihívást jelentett ennek a nagyméretű és folyamatosan működő rendszernek, mivel a kemencék hűtése és fűtése ugyancsak okozhat gyártási kiesést.
Az új komponensek beüzemelése a nagyvállalati környezetben gyakran háromszor annyi időt vett igénybe, mint amennyi eredetileg a vevővel együtt meg volt becsülve, a munkafolyamatok, döntéshozó folyamatok, lassú beszerzés(tervezése, implementációja a LAN és WAN kommunikációs platformnak)
A csapatnak a gyárátsi ciklust figyelembe véve kellett módosítani a határidőket és mérdföldköveket, folyamatosan pontosítani a munkafolyamatainkat és a csapat felépítését.

Csapat összetétel
Agilis módszertant használt a csapat a fejlesztés során. A komplex Ipar 4.0 fejlesztése során, 2 senior architect, szoftver fejlesztő (1 az ipari automatizálás területén, 1 pedig a fejlesztés többi területén, mint backend, DevOps, mobil alkalmzás). Az egész csapat két alcsapatra volt bontva: automatizálás és supporting fejlesztés. A követelmények alapján és a fejlesztés során a következő területek lettek lefedve:
- UX/UI: 1 mérnök
- Ipari automatizálás: 2-3 mérnök
- Backend fejlesztő: 1 mérnök
- Mobil alkalmazás fejlesztés: 1 mérnök
- DevOps: 1 mérnök
- Tesztelés: 1-2 teszt mérnök
Kulcs lessons learned elemek
Az Ipar 4.0-t előkészítő projektek esetében szükség van plusz időre és kitartásra, hogy azonosítani és minimalizálni lehessen a kockázatokat, de ez hasznos, mert a fejlesztés során időt lehet megtakarítani.
Folyamatos ás átlátható implementációs folyamat segíteni fog megtalálni és megoldani az ipari szintű kihívásokat (például: tervezett leállások, folyamatos gyártási követelmény, hosszú eltolt beszerzési folyamat, COVID-19 szabályozások ipari környezetben)
Eredmény és visszajelzés a vevőtől
A leszállított stabil és flexibilis megoldásnak, a vevő további fejlesztéseket rendelt az első fázis után. Ezek előreláthatólag 2022 első negyedévben lesznek leszállítva.
Projekt során alkalmazott technológia
Technológia
- Android SDK, PHP, Apache, MariaDB, OpenWRT, domvm, PLC programozás
Verzió Követés
- Gitlab
Projekt management eszköz
- JIRA
Dokumentáció
- Confluence
Kommunikációs csatorna
- Microsoft Teams
Háttér
- Vevő: Siemens-Energy
- Év: 2021
- Terület: Ipar
- Típus: Ipar 4.0
- Időtartam: 6 hónap
- Modell: Hibrid
- Hely: HU, EN, DE
Szeretne Ön is ipari területen új szintre emelni a hatékonyságot? Keressen minket elérhetőségeinken és örömmel segítünk vállata informatikai fejlesztésében.
Tartalomkereső
Tech Stack
Tartalomkereső
Tech Stack
Recent Posts
- Hőkezelő kályhák távfelügyeletének kialakítása
- Ünnepi készülődés az ITware-nél
- 20 ÉV – Az ITware múltja és jelene IV. rész
- 20 ÉV – Az ITware múltja és jelene III. rész
- 20 ÉV – Az ITware múltja és jelene II. rész
- 20 ÉV – Az ITware múltja és jelene I. rész
- Rekord létszám az irodában
- Export pályázat – Japán
- A.N.I.T.A – Mesterséges intelligencia a back office digitalizálására
- Digitális transzformáció Japán vállalatoknak